بانو حباب عظیمی بهترین گوینده خبر
وبلاگ هواداران بانو حباب عظیمی
بانو حباب عظیمی بهترین گوینده خبر
خانه | آرشيو | ايميل


خانم حباب عظیمی

من غزاله وزیری مفتخرم برای حمایت از گویندگی نمونه و ممتاز خانم حباب عظیمی و همچنین برای شادی و حمایت دوستداران و طرفداران خانم عظیمی این وبلاگ را راه اندازی کنم امیدوارم که مورد توجه واقع شود.

ارتباط با مدیر: fansazimi@ymail.com


بازدیدکنندگان محترمی که صفحه نمایش آنها عریض است از زوم ۱۲۵٪ استفاده کنند
امکانات و ابزارها


  خلاصه آمار سایت   
 بازدید امروز
:
 بازدید دیروز
:
 افراد آنلاین:
 بازدید کل:
  « نمایش آمار کامل »
 
powered by webgozarابتدا نیت كنید

سپس برای شادی روح حضرت حافظ یك صلوات بفرستید

.::.حالا كلید فال را فشار دهید.::.

گرفتن فال

BestNarrator.blogfa.com
    کد لوگوی وبلاگ
     

______________________

آخرین اخبار روز

خانم حباب عظیمی 

نوشته هاي پيشين
لينکدوني
وبلاگهای دوستان
طبقه بندي موضوعي
پشتيباني
بهترين گوينده خبر

 

چندی پیش در اینترنت چرخی می زدم گه نگاهم به مطلبی افتاد که بی ارتباط با خانم عظیمی و این وبلاگ نیست آن را در وبلاگ قرار دادم تا شما هم استفاده ببرید:

 

 

 
 
 
مسعود اوحدی، کارشناس رسانه و استاد دانشکده صدا و سیما و دانشگاه تهران گفت: من بیشتر برنامه‌های خبری را می‌شنوم تا ببینم، چرا که گویندگان خبری عادت کرده‌اند که بیشتر حواس‌شان به متن باشد و کمتر شخصیت خودشان را بروز داده‌اند. مسلماً وقتی گویندگان خبر شخصیت‌های تلویزیونی برای خودشان ندارند تا ما آنها را با آن ویژگی بشناسیم، بنابراین فرقی نمی‌کند خبر را ببینید یا بشنوید. در حالی که وقتی خبری را می شنویم باید بگویم فلانی آن خبر را داد، نه اینکه نسبت به گوینده بی تفاوت باشیم.
 
وی در ادامه افزود: گرچه علمی بودن خبر اهمیت دارد، اما مهم است که شما به عنوان بیننده این خبر را از کدام گوینده می‌شنوید. متاسفانه خواندن خبرها حالت انتزاعی دارد و گویندگان به تناسب خبر نمی‌توانند تن صدایشان را تنظیم کرده و به آن اوج و فرود دهند چندان جذاب نیست. به نظرم مشکل عمده در بحث گویندگان خبر نبود شخصیت تلویزیونی است.
 
گویندگان خبر برای اغنای افراد جامعه باید تحرک بیشتری به کارشان دهند
 
باید توجه کنیم که هر رسانه در گستره سیاست‌های خودش تلاش می‌کند به واسطه خبر افکار عمومی مردم را مدیریت پنهان کند. حال این نگاه در سیاست‌ها با فرم‌های مختلف اجرا می‌شود. یکی از کارهای رادیو و تلویزیون در دنیا اعتمادسازی است و به واسطه اعتماد،  کسب اعتبار است. 
 
شهرام گیل‌آبادی، کارشناس رسانه و مدرس دانشگاه تهران در این باره خاطرنشان ساخت: این نوع نگاه باعث می‌شود مدیریت پنهان در خبر فرم‌های همگرا، تعاملی و تقارنی پیدا کند. فرم‌ها باعث می‌شوند مخاطبان احساس نزدیکی به خبر داشته باشند. همچنین این احساس سنگ بنای اعتبار و اعتماد در خبر می‌شود. در دنیا مخاطبان دسته‌بندی می‌شوند و بر آن اساس در خبر نیز برنامه‌ریزی می‌شود. نوع گفتار یک کارشناس در برنامه خبر منجر به اعتبار رسانه می‌شود و در این صورت حرف رسانه بر مخاطبان تاثیر می‌گذارد.
 
مدرس دانشکده هنر با اشاره به ادبیات گویندگان خبر یادآور شد: ادبیات گویندگان ما از زبان معیار جامعه دور است. البته زحماتی کشیده، اما کافی نبوده است. باید گویندگان خبر سعی کنند برای اغنای افراد جامعه تحرک بیشتری به کار خودشان دهند و خودشان را به ریتم جامعه نزدیک کنند. اگر این اتفاق نیفتد مسلماً با آسیب‌های جدی رو به رو می‌شویم.
 
گوینده خبر فراتر از قرائت کننده خبر است
 
واقعاً ادبیات خبر چیست؟ آیا فقط منظور قرائت کننده خبر است یا گوینده خبر، دبیرها، سردبیر، تصمیمگیران، گزینش اخبار، اخبار خاموش و ادبیات خاموش خبر، ادبیات رسانه‌های بیگانه، شایعه و ادبیات شایعه را هم شامل می‌شود؟
 
توران ولی‌مراد، جامعه‌شناس و کارشناس رسانه در این باره افزود: ادبیات خبر به ادبیات خوانندگان خبر خلاصه نمی‌شود. گوینده خبر چیزی فراتر از قرائت کننده خبر است. اگر گویندگان خبر کسانی باشند که خبر را به مخاطب منتقل می کنند گزارشگران و مفسران خبر را هم شامل می شود. قرائت خبر توسط گوینده، آخرین حلقه ادبیات خبر است. ادبیات خبر چیزی فراتر از ادبیات گویندگان خبر است.
 
وی ادامه داد: ادبیات گوینده خبر، تنها بخشی از ادبیات خبر است. گوینده خبر نه در نگارش و تنظیم متن خبری نقش دارد و نه در تدوین و ویرایش آن. دبیر و سردبیر و در نهایت معاونت مربوطه تصمیم‌گیر است. آنجاست که ادبیات اصلی خبر شکل می‌گیرد. کسی که متن خبر را می‌خواند همین که متن را درست و بی غلط و با لحن صحیح بخواند، تپق نزند و اصطلاحات را بداند کار او قابل قبول است. اگر ادبیات رسمی بخش رسمی خبر را بداند و گویندگی روان و متفاوت و ادبیات و کلمات راحت با ریتم بسیار تند برای اخبارهایی که زمانشان محدود است را بتواند اجرا کند از او راضی خواهند بود. آنجا که باید متنش را سریع و با ضربآهنگ تند بخواند تا از عکسها عقب نماند و نفسگیری او به جا باشد دیگر رضایت خودش هم حاصل می‌شود. اگر بتواند علاوه بر تواناییهای فوق اخبار هر موضوع از اخبار اجتماعی و سیاسی و ورزشی و نظامی و غیره را متناسب با همان موضوع بخواند دیگر ماندگار است.
 
این جامعه‌شناس اشاره کرد: آسیبهای خاص گوینده خبر هم بی خبری از موضوع خبر و اصطلاحات مربوطه و گاهی تلفظ ناصحیح کلمات و اسامی و بی‌اطلاعی از واژه‌های انگلیسی یا عربی است. اما ادبیات خبر به همین جا ختم نمی‌شود چرا که اخبار به خواندن متن خبری توسط گوینده و گزارش و تفسیر خبر خلاصه نمی‌شود. ادبیات خبر یک چیز است، ادبیات گویندگان خبر یک چیز دیگر. آسیبهایی به عنوان ادبیات خبر مطرح است که به گویندگان خبر برنمی‌گردد بلکه به خود خبر مربوط است. مثلاً اینکه گاه ادبیات خبر با ادبیات مخاطب انطباق ندارد. گاه حال و هوا و حس خبر با حال و هوا و احساسات مخاطب در تعارض یا تناقض است. این ناهمخوانی باعث سرخوردگی، روگردانی، ناامیدی و حتی گاهی عصبانیت مخاطب می شود.
 
گویندگان خبر باید مرتب کارشان را بازنگری کنند
 
در دنیا گوینده در بالاترین سطح تعلیم داده می‌شود، چرا که وقتی برای گوینده سرمایه‌گذاری شود بعد از مدتی همان گوینده منجر به افزایش اعتبار رسانه مربوطه می‌شود و مخاطبان به آن رسانه اعتماد می‌کنند. البته رسانه باید تعریف درستی از مخاطب داشته باشد و بعد برنامه‌های خبری متنوع را تهیه و پخش کند.
 
مازیار ناظمی، گوینده خبر در ارزیابی کار گویندگان جوان در حوزه خبر گفت: برخی گویندگان از مراکز استان‌ها می‌آیند. مسلماً سطح آموزش در مراکز با تهران تفاوت دارد. باید دوستانی که مسئولیت گزینش را بر عهده دارند در این باره دقت بیشتری کنند، چرا که مخاطب امروز خیلی باهوش است و اطلاعات زیادی دارد. از سوی دیگر دسترسی به اینترنت هم دارد. وقتی قرار است گوینده جوانی جایگزین گوینده قدیمی باشد باید ویژگی‌هایی داشته باشد تا بتواند کار متفاوتی ارائه دهد. باید گویندگان مناسب را شناسایی کنیم و از سوی دیگر باید مرتب تعریف جدید و درستی از مخاطبان داشته باشیم.

ناظمی خاطرنشان ساخت: مسلماً همه از اینکه تصویر یا صدایشان پخش می‌شود، لذت می‌برنند و برایشان دوست‌داشتنی است؛ اما باید دوستان جوان آموزش متناسب با زبان معیار جامعه را ببینند. علاوه بر آن باید مرتب کار خود را بازنگری کنیم تا اگر مشکلی داریم آن را برطرف کنیم. دوست واقعی آن است که اشکالات را به ما بگوید. نباید از ایرادهایی که به ما وارد است، ناراحت شویم. به یاد دارم دوستی از من ایراد گرفت که من برخی مواقع خبرها را شل می‌خوانم. من هم سعی کردم در کارم بازنگری داشته باشم.

تلویزیون در بخش خبری موفق نیست

ابوالفضل آقابابا، کارشناس رسانه و مدرس دانشگاه معتقد است برخی گویندگان استعداد خوبی در زمینه خبر دارند که می‌توان به فواد بابان، رضا حسین‌زاده و ... اشاره کرد، اما برخی گویندگان نه تنها استعداد خوبی در زمینه خبر ندارند، بلکه کاملاً مشخص است که بدون ضابطه  انتخاب شده‌اند.

این کارشناس رسانه خاطرنشان ساخت: دلیل اینکه تلویزیون در بخش خبری موفق نیست، به خاطر این است که مخاطب محور نیست. آقای ضرغامی قصد دارد فقط افراد یا گروه محدودی را راضی کند. در گزارش‌های گزارشگران خبری ضعف‌های زیادی دیده می‌شود، حتی در گزارش برخی گزارشگران متوجه می‌شویم که آنها به فکر منافع خودشان هستند تا بتوانند جای گزارشگران دیگر را بگیرند.

برخی گویندگان خبر از الفاظ عامیانه در پایان برخی جملات استفاده می‌کنند

یکی از مشکلات گویندگان خبر اشراف نداشتن به زبان انگلیسی و عربی است. همین مسئله باعث می‌شود که آنها  اسامی خارجی را درست تلفظ نکنند. این روزها به کرات شاهد این نوع اشتباهات از سوی گویندگان خبر هستیم، اما آنها با اعتماد به نفس زیاد به خواندن خبر ادامه می‌دهند بدون آنکه از مخاطبان عذرخواهی کنند.

مجید ابهری متخصص علوم رفتاری و آسیب‌شناسی اجتماعی خاطرنشان ساخت: در برخی مواقع تلفظ کلمات انگلیسی از سوی گویندگان خبر اشتباه بوده و گوینده خودش نیز متوجه این اشتباه نمی‌شود تا با عذرخواهی جبران کند. برای کسانی که با دید انتقادی به برنامه‌های تلویزیون نگاه می‌کنند یا به رادیو گوش می‌دهند  این گونه مسائل را از دلایل ضعف گویندگان و مدیران آنها می‌دانند. ضعف معلومات عمومی در شناخت بسیاری از کشورها، پایتخت‌ها، شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی باعث می‌شود که نام‌ها به طور نامناسبی تلفظ شوند.

ابهری اشاره کرد: در برخی مواقع گویندگان برای صحبت از الفاظ عامیانه در پایان برخی جملات استفاده می‌کنند. مثلاً آنها می‌گویند "حالا به بقیه خبر توجه کنین" استفاده از کلمه‌ای  مانند کنین ضمن تضعیف جایگاه ادبیات فارسی باعث آزار مخاطبان فرهیخته می‌شود. برگزاری دوره‌های ادبیات فارسی و آشنایی به تلفظ درست کلمات عربی و انگلیسی ضرورتی‌تر از صدا برای گویندگان است.

فقط خوش تیپی و صدای خوب برای گوینده مهم نیست

در گذشته وقتی گویندگان خبر وارد عرصه خبر شدند تا مدت‌ها در بخش‌های خبر تولیدی حضور داشتند و بعد برنامه‌های خبری زنده را اجرا می‌کردند، ولی در حال حاضر این قاعده دیگر حاکم نیست.

فواد بابان گوینده خبر در این باره گفت: این مسئله خیلی ضربه می‌زند، چرا که فقط خوش تیپی و صدای خوب برای گوینده مهم نیست. او نیاز به آموزش دارد. باید در انتخاب گویندگان دقت کرد و با معیارهای صحیح انتخاب شوند. برخی مواقع گوینده خبر خبر را جدی می‌خواند و در انتها به جای کلمه "کنند" از کلمه "کنن"  یا "می‌ریم " به جای "می‌رویم" ستفاده می‌کند. استفاده از این کلمات درست نیست.

بابان ادامه داد: ما در فارسی کلمه ه و الف را برای جمع بستن داریم، اما متاسفانه از الف و ت برای جمع بستن استفاده می‌شود. مثلاً به جای اینکه بگوییم پیشنهادها می‌گوییم پیشنهادات و ...باید افراد تحریریه خبر آموزش ببینند. ادبیات فارسی زیبا است باید درست استفاده کنیم، نه اینکه از کلمات عربی و انگلیسی بهره ببریم.

وی درباره اشتباهات گویندگان خبر به ویژه در خواندن اسامی خارجی و عذرخواهی نکردن از مخاطبان توضیح داد: بله، متاسفانه من بارها شنیده‌ام که گوینده خبر در رادیو و تلویزیون اسامی خارجی را درست تلفظ نکرده است و این مسئله خیلی بد است. باید کلمات درست تلفظ شود.

این گوینده درباره اینکه در بخش خبر تا چه حد با استانداردهای دنیا هماهنگی داریم، گفت: خیلی فاصله داریم.  پیشرفت ما با سرعت 10 کیلومتر است، اما آنها با سرعت نور حرکت می‌کنند. البته صحبت کردن درباره ادبیات خبر مثنوی هفتاد من می‌شود و من سعی کردم تا حدودی ویژگی‌های گویندگان خبر را توضیح دهم.

برخی گویندگان خبر تحصیلات بالایی ندارند

فرزانه معصومیان، گوینده خبر در ارزیابی ادبیات گویندگان خبر رادیو و تلویزیون گفت: در تمام دنیا گوینده خبر، اعتبار رسانه است، به همین دلیل نباید خطای فاحشی داشته باشیم، ولی در سال‌های اخیر احساس می‌شود گویندگان خبر راهشان را گم کردند. متاسفانه ما نتوانسته‌ایم بین ادبیات خشک و رسمی و صمیمانه به راه حل مشخص و روشنی برسیم.

این گوینده خبر رادیو با اشاره به تحصیلات برخی گویندگان گفت: برخی گویندگان تحصیلات بالایی ندارند. در حالی که تحصیلات لازمه کار گوینده است، حتی ما دوست گوینده‌ای داشتیم که به ما گفت وقتی وارد این عرصه شده از او پرسیدند ویراستاری، دبیری خبر و ... را بلد است و او گفت نه، به همین دلیل  او را گوینده خبر کردند. در گذشته سختگیری‌ها بیشتر بود، ولی الان این طور نیست. برخی گویندگان خبر شخصیت‌ تلویزیونی ندارند. این در حالی است فردی که وارد عرصه گویندگی می‌شود باید خود ساخته باشد.

در مجموع آرامش موثرترین عامل در موقعیت گوینده خبر در نحوه اجرا است. گوینده برای کسب این آرامش نیاز به پیش زمینه‌های بسیاری دارد،از جمله تسلط بر کار خود، داشتن اطلاعات و نحوه ارتباط و تعامل با همکاران و دیگر عوامل فعال در تحریریه.  آموزش، آشنایی با شرایط و محیط کار و تجربه لازم برای گوینده از اهم مواردی است که باید در انتخاب گویندگان لحاظ شود، یعنی یک گوینده اول باید مراحل مختلف کاری را طی کند و بعد برای اجرای زنده اقدام کند.

اینگونه برخوردها و قرار دادن آنتن در اختیار گویندگان بدون تجربه کافی، اعتبار منبع خبری و رسانه را زیر سئوال می‌برد.  صداقت نیز مهمترین عامل در برقراری ارتباط با مخاطب است. امیدواریم مدیران خبر تلویزیون دقت بیشتری در انتخاب گویندگان خبر داشته باشد تا شاهد موفقیت بیشتر در این عرصه که اعتبار رسانه است، باشیم.

 

منبع:  http://resaneyemeli.blogfa.com/post-63.aspx 

 

دیگر وبلاگ ها یا وب سایت های مرتبط با خانم عظیمی:http://resaneyemeli.blogfa.com/post-9.aspx

http://history98.mihanblog.com

http://mojry.blog.com

http://wboy.blogfa.com/post-1337.aspx

http://toyota.shakheh.com/post1294.php

http://www.decorasion.ir/yorum_painting_exhibition_16May.htm

 

 ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

 

کلمات کلیدی:

خانم حباب عظیمی ، حباب ، عظیمی، خانم عظیمی ، گوینده خبر ، مجری خبری ، اخبار ، شبکه خبر ، اخبار شبکه خبر ، گوینده شبکه خبر ، مجری شبکه خبر ، سرکار خانم عظیمی ، حباب عظیمی ، هواداران حباب عظیمی ، طرفداران حباب عظیمی ، هواداران گوینده خبر ، طرفداران گوینده خبر ، هواداران خانم عظیمی ، طرفداران خانم عظیمی ، طرفداران خانم حباب عظیمی ، هواداران خانم حباب عظیمی ، هواداران ، طرفداران ، اصناف ، مشاغل، asnaf ، دانلود موسیقی سنتی ، سایت اصناف ، مشاغل ایران ، آدرس سفارتخانه ها ،اطلاعات تلفن تهران ، جستجوی مشاغل ، اصناف ایران ، انتشارات رهنما ، تعاوني ، اتحاديه آرايشگران زنانه ، لیست شرکتهای تولیدی ، ليست شركت هاي مهندسي و پيمانكاري نفت و گاز و پتروشيمي ،آدرس سينماهاي آفريقا، مقالات تخصصی کسب و کار ، اتحاديه اهنگران ساختماني ، سازمان خواروبار وکشاورزی ملل( فائو) ، دانلود آهنگ رپ ، علیشمس ، ساسی مانکن ، دانلود فیلم ملک سلیمان ، نرم افزار جاوا ، بازی جاوا ، دموکراسی تو روز روشن ، اخراجی ها 3 ، نقشه تهران 89 ، PES 2011 ، PMD 3 ، Tehran89.jar ، دانلود تقویم 90 جاوا ، هاست رایگان ، دامین رایگان ، آپلود عکس ، آپلود انواع ، شتابسنج ، شتابسنج ، اینترنت رایگان ، ترفند ، مقاله ، کوروش کبیر ، تخت جمشید ، کتابهای کنکور ، کلاس کنکور ، گزینه جوان ، قبولی 100درصد در کنکور ، پاسارگاد ، استقلال ، پرسپولیس ، دیتاشیت ، پی دی اف رایگان ، کتاب پی دی اف ، PDF ، آخرالزمان ، نیکی کریمی ، محمدرضا گلزار ، امین حیایی ، عزت الله انتظامی ، سینمای ایران ، هالیوود ، آنجلینا جولی ، برد پیت ، داوید ویا ، دیوید ویا ، کریستیانو رونالدو ، بیوگرافی بازیگران ایرانی ، بیوگرافی بازیگران خارجی ، عکسهای جدید بازیگران ، بیوگرافی ، پروژه پایان ترم ، پروژه دانشجویی ، انرژی هسته ای ، جوش هسته ای ، دانلود آهنگ خالی ، MyFC ، بازی آن لاین ، دانلود برنامه ، معرفی گوشی ، خرید و فروش گوشی ، خرید و فروش خط ، خرید گوشی کارکرده به قیمت مناسب ، خرید خط کارکرده به قیمت مناسب ، خرید ماشین تصادفی ، سایت سازمان سنجش ، قلم چی ، گاج ، کتاب گاج ، آزمون گاج ، آیندگان ، نواندیشان ، مدرسان شریف ، اکسین ، پارسه ، ماهان ، سپاهان ، ذوب آهن ، منظره ، NFS ، Need for Speed ، فروش خانه ، سایت مسکن ، نقشه مترو 90 ، آرمان شهر 90 ، کارتون قدیمی ، کاشت مو ،  ساخت کتاب جاوا ، کتاب جاوا ، دانلود ، بیوگرافی خانم عظیمی ، خانم عظیمی ، عکس خانم عظیمی ، دانلود آهنگ ، جوک ، اس ام اس ، پیامک ، کد جاوا ، اسکریپ ، برنامه نویسی ، کد بارش برف ، کد برگریزان در سایت ، کد به حرکت در آوردن تیتر سایت یا وبلاگ ، کد مرلین ، کد جاوا برای زیبایی وبلاگ ، قالب وبلاگ ، کد درج موسیقی در وبلاگ ، خانم حباب عظیمی ، عظیمی ، آپدیت آنتی ویروس ، آپ دیت آنتی ویروس ، تروجان ، کا ام پلیر ، فتو شاپ ، آکروبات ریدر ، پاور دی وی دی ، درایور ، درایور همه نرم افزار ها ، خانم عظیمی ، خانم حباب عظیمی

 

*           *           *           *           *           *           *           *           *           *     

 

wWw.Best Narrator.blogfa.cOm


برچسب‌ها: گوینده خبر عظیمی, گوینده خبر, اخبار گو, مجری خبر, گوینده خبر بانو عظیمی
[ گويندگان خبر در برزخ هستند ]
+


2010 All rights reserved BestNarrator.blogfa.com©.

وبــلاگ هـواداران بـانـــوی خـبـــر